Akdeniz Üniversitesi

 

Hakkımızda

Çocuk cerrahisi, bir bebekte çocukta veya ergende, konjenital malformasyonlar, travma, tümörler ve pediatrik yaş grubunda kazanılan diğer hastalıklar gibi cerrahi olarak düzeltilebilir koşulların cerrahi tedavisinde uzmanlaşmış bir daldır.

1989 yılında kurulan ve Türkiye’nin Batı Akdeniz bölgesi için bir referans merkezi olan Çocuk Cerrahisi Bölümü, çoğunlukla cenin danışmanlığından ergenlik sonlarına kadar konjenital veya edinsel çocukluk cerrahi hastalıklarıyla ilgili olan bir bölümdür.

Dört pediatrik cerrahtan, stajyerlerden ve uzman hemşirelerden oluşan ekibimiz, mümkün olan en iyi cerrahi bakımı sağlamayı taahhüt eder. Genel cerrahinin çeşitli alanlarında isteğe bağlı veya acil, ayakta ya da yatarak yıllık 1250’nin üzerinde tedavi yapılmaktadır.

Yeni doğanlarda invaziv basınç ölçümü yapabilen mekanik ventilatör ve monitörler dâhil olmak üzere zengin altyapısı, küçük ve büyük çocuklar için yatakların bulunduğu uygun donanımlı hasta odaları ile yeni doğan cerrahi yoğun bakım ünitesi, deneyimli ve tecrübeli personeli ile pediatrik cerrahi bakımda mükemmelliği geliştirme misyonumuza katkıda bulunur.

Farklı disiplinlerin işbirliği ile komplike hastaları değerlendirip hasta bakımı kalitesini yükseltmek için elimizden gelenin en iyisini yaparken, klinik ve deneysel araştırmalar devam ettirilmektedir.

Fetal cerrahinin de dâhil olduğu hem klinik hem de deneysel retrospektid ve prospektif çalışmalar ilgili dallar ile koordine olarak yapılır ve ulusal / uluslar arası kongrelerde sunulmakta ve ulusal / uluslar arası tıp dergilerinde yayınlanmaktadır.

Adayı yetkili kurul onaylı çocuk cerrahı olmaya hazırlamak için gerekli olan pediatrik cerrahi staj programı, dersler ve pratik eğitimleri ile eksiksiz pediatrik cerrahi eğitimlerinin üçüncü ve dördüncü yıllarında tıp öğrencilerinin müfredatında mevcuttur.

Sonuç olarak; biz hasta bakımında, klinik ve temel laboratuar araştırmasında ve öğrencilerin, stajyerlerin ve akademisyenlerin eğitiminde mükemmellik için çalışıyoruz.

Sunulan Hizmetler:

* Fetal danışma
* Özofagus atrezisi, konjenital akciğer lezyonları, kistik higroma, diyafragma hernisi, gastroşizis, omfalosel, barsak tıkanmaları, tümörler /teratomlar dâhil olmak üzere yeni doğan cerrahisi
* Boyun enfeksiyonları, lenfadenopati biyopsiler, higromalar, brankial kalıntıları ve teratom da dâhil olmak üzere baş ve boyun cerrahisi
* Anal atrezi onarımı, Hirschsprung hastalığı ve akut karın hastalıkları dahil olmak üzere gastrointestinal cerrahi
* Hepatobiliyer, pankreas ve dalak cerrahisi
* Pediatrik ürolojik işlemler
* Fıtıklar, hidroseller ve inmemiş testis gibi kasık lezyonlarının ayakta cerrahi tedavisi
* Laparoskopi ve toakoskopi gibi minimal invaziv cerrahi
* Akciğer ve yemek borusu dâhil olmak üzere kalp harici göğüs cerrahisi
* Santral venöz kateterizasyon, stoma oluşumu ve bakımı dâhil olmak üzere beslenme ve damar yolu
* Cerrahi yoğun bakım, yeni doğan cerrahi yoğun bakım
* Hepatoblastom, nöroblastom, rabdomiyosarkom, Wilm tümörü, sarkomlar, Ewing tümörü ve PNET ve over tümörler gibi çocukluk solid tümörlerin her türlü değerlendirme ve tedavisi için multi-disipliner bir yaklaşım olarak Cerrahi onkoloji. Tüm hastalar, rutin olarak düzenlenen multi-disipliner Tümör Yönetim Kurulu toplantılarında tartışılmaktadır.
* Travma

Sunulan Hizmetler:

* Kemik iliği nakli
* Yeni doğanların kardiyovasküler sorunları
* Pediatrik kalp cerrahisi
* Genetik hastalıklar veya doğum kusurları
* Pediatrik nöroloji ve nöroşirurji
* Pediatrik böbrek bozukluğu
* Yeni doğanda akut veya kronik akciğer hastalıkları
* Çocukluk tümörleri
* Pediatrik ortopedi
* Kistik fibrozis
* Diş Operasyonları
* Kulak, Burun, Boğaz (KBB)
* Göz
* Böbrek nakli
* Karaciğer nakli
* Spastik kaslar için elektromiyografi, elektroenselfalografi ve botoks uygulamaları.

Sayfa Özeti: Çocuk Cerrahisi Anabilim Dalı

Anahtar Kelimeler: